Wycena samochodu używanego – co jest brane pod uwagę?

20 października 2022 / Comments 0 / 270 / Blog
Wycena samochodu używanego - co jest brane pod uwagę?
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Sprzedaż pojazdu to wymagająca operacja, do której warto się odpowiednio przygotować. Jedną z kluczowych kwestii wartych przemyślenia są finanse i ustalenie ceny sprzedaży. Oczywiście sprzedający samochód zawsze będzie dążył do osiągnięcia jak najwyższej ceny, podczas gdy kupujący dołoży wszelkich starań by ją zmniejszyć… Niemniej jednak wycena auta musi być podyktowana konkretnymi zmiennymi. Jakie parametry mają wpływ na wartość samochodu oraz jego ostateczną cenę? Co pod uwagę weźmie skup aut? Jak określić wartość samochodu? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytanie. 

Jak określić wartość samochodu? Przede wszystkim: Marka, model, rocznik i przebieg

Każda marka i model samochodu ma wyrobioną opinię. W przypadku bardziej popularnych, łatwiej jest sprzedać auto ze względu na większy popyt. Na wycenę auta używanego ma również wpływ jego wiek. Im starszy pojazd, tym jego wartość jest mniejsza. Zdarzają się jednak modele starsze, z większym przebiegiem, jednocześnie zadbane i w konsekwencji lepiej prezentujące się zarówno pod kątem wizualnym, jak i technicznym od swoich młodszych odpowiedników. Nasz Skup Aut Autozmieniarka podczas wyceny zwraca uwagę przede wszystkim na stopień zużycia poszczególnych części, gdyż jest to wiarygodniejsza informacja niż sam przebieg. Praktyka cofania liczników to codzienność na polskim rynku…

Wygląd zewnętrzny pojazdu to podstawa w wycenie auta

Możesz być pewny, że przy sprzedaży auta jego stan wizualny zawsze ma decydujący wpływ na zainteresowanie. Tak było, jest i będzie! Porysowany lakier, widoczne wgniecenia, ubytki elementów wykończeniowych czy ślady nieudolnych napraw znacznie obniżają jego wartość w oczach potencjalnego nabywcy. 

Wartość samochodu a wnętrze i wyposażenie pojazdu

Na wycenę używanego samochodu wpływa również jego wyposażenie, a także to, jak jest utrzymane w środku. Brudna lub przetarta tapicerka, uszkodzone lub zniszczone elementy plastikowe – wszystko to daje pole do negocjacji ceny. Stopień eksploatacji wnętrza bardzo często pokazuje rzeczywisty przebiegu pojazdu. Stan licznika czy dokumenty techniczne nie zawsze muszą być wiarygodne. Jeśli mowa o wyposażeniu, każdy dodatkowy element podnosi wygodę użytkowania. Na samochody bez klimatyzacji dziś już praktycznie nikt nie spojrzy dobrze. Wbudowana nawigacja? Światła do jazdy dziennej? Komputer pokładowy? Kamera cofania? Każdy dodatkowy element pozwala żądać wyższej ceny.

Jak sprawdzić wartość auta? Zweryfikuj parametry techniczne

Na wartość samochodu mają również wpływ jego parametry techniczne, które odpowiadają za ekonomię, bezpieczeństwo oraz dynamikę jazdy. Wymienić tutaj można takie elementy jak:

  • typ silnika, jego pojemność i moc – jak wiadomo w obrębie konkretnych modeli znajdują się te uznawane za lepsze ze względu na parametry użytkowe. Bywa i tak, że model z konkretnym silnikiem okazuje się zdecydowanie bardziej popularny (ze względu na jakość), więc i jego wartość rynkowa będzie wyższa,
  • ekonomika, czyli spalanie paliwa,
  • rodzaj skrzyni biegów (manualna czy automatyczna),
  • typ zawieszenia i napęd.

Historia pojazdu kolejnym ważnym aspektem w wycenie samochodu

Warto też wspomnieć, że na wartość auta wpływ ma jego historia, a więc zarówno miejsce zakupu, liczba dotychczasowych właścicieli, jak i cała dokumentacja związana z naprawami i serwisem. Brak udokumentowania historii pojazdu powoduje, że jego wartość spada. Nikt nie lubi brać kota w worku! 

Wartość rynkowa pojazdu

I na koniec… Wartość rynkowa, która jest kluczowa i którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując się do sprzedaży auta. Chodź trzeba podkreślić, że cena rynkowa nigdy nie będzie dokładnie taka sama jak ostateczna, ustalona pomiędzy stronami cena transakcji… Choć na pewno ma na nią ogromny wpływ!


Jak wycenić samochód? To oczywiście nie wszystkie, ale z pewnością najważniejsze aspekty, jakie są brane pod uwagę podczas wyceny samochodu. Trzeba też wspomnieć, że dla jednego najważniejszy będzie idealny stan wizualny samochodu, dla innego moc i pojemność silnika, a dla kolejnego priorytetem będzie bogate wyposażenie. Potencjalny nabywca również powinien zdawać sobie sprawę, że kupując dziesięcioletnie lub starsze auto, nie ma prawa oczekiwać, że wszystkie podzespoły i elementy konstrukcyjne będą w stanie idealnym. Kwestia wypracowania zadowalającej ceny jest więc zadaniem obu stron. Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już jak sprawdzić wartość auta. 

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List