Sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego – czy to ogóle możliwe?

20 grudnia 2023 / Comments 0 / 267 / Blog
Sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego – czy to ogóle możliwe?
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Zakup auta z drugiej ręki to transakcja wymagająca zachowania pewnych formalności, tak by wszystko odbyło się legalnie i zgodnie z przyjętymi zasadami. Obarczona jest pewnym ryzykiem – gdy trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, zakupiony pojazd może okazać się dla nas skarbonką bez dna. Może się zdarzyć, że sprzedający nie posiada dowodu rejestracyjnego sprzedawanego samochodu. Co wówczas? Czy brak dowodu rejestracyjnego jest przeszkodą? Czy możliwa jest sprzedaż auta, które nie posiada tego dokumentu? W poniższym artykule odpowiadamy na tę wątpliwość! 

Czy możliwa jest sprzedaż pojazdu bez dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny to najważniejszy dokument każdego pojazdu. Pozwala na identyfikację pojazdu i aktualnego właściciela, a także sprawdzenie ważności badań technicznych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dokument ten ulegnie zniszczeniu lub zostanie zgubiony. Czy w takim przypadku możliwa jest sprzedaż auta? Tak, jednak obydwie strony transakcji powinny być czujne oraz zachować pewne procedury. Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Wydziału Komunikacji i wniosek o wydanie duplikatu. Może to zrobić obecny lub nowy właściciel pojazdu. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu, warto dowiedzieć się jak powinna wyglądać umowa jeśli nie ma dowodu rejestracyjnego. 

Co w przypadku, gdy samochód został świeżo sprowadzony zza granicy i nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce? Czy wtedy możliwa jest sprzedaż bez dowodu rejestracyjnego? Tak, ale kupujący powinien zachować szczególną ostrożność. Samochód taki powinien posiadać kartę pojazdu, która umożliwi odtworzenie historii auta. Bez karty pojazdu nie uda się nam zarejestrować pojazdu w Wydziale Komunikacji. 

Może się również zdarzyć, że dowód rejestracyjny został zatrzymany podczas kontroli drogowej. Policja nigdy nie zatrzymuje dowodu rejestracyjnego auta bez powodu! 

Jeśli pojazd pochodzi spoza Unii Europejskiej, musimy otrzymać wraz z kompletem dokumentów dowód odprawy celnej przewozowej, dowód opłacenia akcyzy lub zwolnienia z tej opłaty. Ponadto, jeśli w dowodzie wykonania badań technicznych nie ma mowy o dokonanych przeglądach, warto ich żądać. Generalnie im więcej dokumentów przekaże nam sprzedający, tym bardziej zyskamy zaufanie wobec dokonywanej transakcji.

Zakup auta bez dowodu rejestracyjnego nie jest zabroniony, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli sprzedający przekonuje nas o jego dostarczeniu w przyszłości, zachowajmy czujność, gdyż powodem może być chęć ukrycia istotnych dla kupującego informacji. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko, że auto może być nawet kradzione. Ponadto samochód powinien posiadać ważne OC i przegląd techniczny bez względu na to, czy został sprowadzony z zagranicy, czy pochodzi z Polski.

Lepiej kupić auto ze sprawdzonego źródła

Mimo, że zakup auta bez dowodu rejestracyjnego jest możliwa, zastanówmy się nad tym. Czasem zgubione dokumenty samochodu to pretekst do oszustwa. Kupując auto z drugiej ręki, sprawdźmy wszystkie dokumenty i upewnijmy się, że rejestracja samochodu bez brakujących dokumentów nie będzie dla nas problemem. Niektórzy handlarze obiecują dostarczenie dokumentów po podpisaniu umowy. W praktyce okazuje się, że kupno pojazdu bez OC było sfingowane, a my jako nowi właściciele zostaliśmy oszukani. Handlarz znika bez śladu, a my zostajemy z samą umową i autem. 

Skup Aut Autozmieniarka posiada szeroki wybór pojazdów w różnorodnych cenach, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający kierowca znajdzie pojazd spełniający jego oczekiwania. U nas masz pewność, że cała transakcja przebiegnie legalnie i profesjonalnie. Dowodem, że się nie zawiedziesz są opinie naszych klientów! 

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List