Formalno-prawne aspekty sprzedaży samochodu używanego

28 listopada 2023 / Comments 0 / 196 / Blog
Formalno-prawne aspekty sprzedaży samochodu używanego
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Sprzedaż używanego samochodu to proces, który wymaga uwagi nie tylko w kwestiach technicznych i finansowych, ale także w kontekście formalno-prawnym. Zarówno sprzedający, jak i kupujący muszą zrozumieć i przestrzegać odpowiednich przepisów, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W poniższym artykule omówimy prawne aspekty związane ze sprzedażą samochodu używanego.

Umowa kupna-sprzedaży: solidna podstawa prawna

Pierwszym krokiem w procesie sprzedaży samochodu jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. To prawnie wiążący dokument, który powinien zawierać kluczowe informacje, takie jak dane stron transakcji, opis pojazdu, cenę, datę oraz ewentualne warunki sprzedaży. Umowa stanowi solidną podstawę prawną transakcji, a jej brak może prowadzić do nieporozumień i trudności w przypadku ewentualnych sporów między stronami.

Badania techniczne pojazdu: bezpieczeństwo

Pojazdy muszą przechodzić regularne przeglądy techniczne. Sprzedawany samochód powinien mieć ważne badanie techniczne i spełniać wymagania bezpieczeństwa. Brak wymaganego przepisami przeglądu technicznego może prowadzić chociażby do dotkliwych kar finansowych czy utraty ważności ubezpieczenia pojazdu.

Ubezpieczenie OC pojazdu: przekazanie odpowiedzialności

Sprzedający samochód powinien powiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, tak by uniknąć płacenia składek za okres, w którym samochód już nie będzie w jego posiadaniu. Ma na to 14 dni, dlatego warto się tym zająć od razu. Niedopełnienie tej formalności może skutkować obciążeniem polisy w razie wypadku lub stłuczki, ewentualnie windykacją za wznowienie polisy. Z kolei kupujący winien zadbać o zawarcie nowej polisy ubezpieczeniowej (pod warunkiem, że chce zmienić aktualną) przed rozpoczęciem korzystania z pojazdu.

Procedura rejestracyjna: przeniesienie własności pojazdu

Po spisaniu umowy i przekazaniu kluczy, następuje druga część formalności posprzedażowych, czyli zgłoszenie transakcji do odpowiedniej instytucji. Koniecznie trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym. Na wizytę w Starostwie Powiatowym mamy 30 dni od daty sprzedaży. Trzeba przygotować odpowiednie dokumenty – dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży oraz uzupełnione zaświadczenie z urzędu. 

Bezpieczeństwo płatności

Prawidłowe ujęcie kwestii finansowych w umowie sprzedaży jest kluczowe. Warto zdecydować się na bezpieczne formy płatności, takie jak na przykład przelew bankowy, aby uniknąć ryzyka oszustwa. Sprzedający nie powinien przekazywać kluczy i dokumentów pojazdu przed otrzymaniem pełnej sumy pieniędzy zgodnej z umową.

Autozmieniarka – jakich dokumentów potrzebujemy? 

Zestaw dokumentów różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z samochodem prywatnym czy firmowym. W przypadku auta prywatnego wystarczą: dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz podpisane przez właściciela pełnomocnictwo (w przypadku gdy nie jest on osobiście obecny przy sprzedaży). Jeżeli skupujemy samochód firmowy, który niedawno został wykupiony z leasingu, dodatkowo prosimy o przygotowanie oryginalnej faktury wykupu auta, dokumentów poświadczających zakończenie umowy, potwierdzenia przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu i inne dokumenty z firmy leasingowej. W obydwu przypadkach potrzebna będzie także polisa OC. 

Dobrym zwyczajem jest przekazanie książeczki serwisowej samochodu z informacjami dotyczącymi dokonanych napraw i prac serwisowych, w tym kopie faktur za wykonane naprawy i zakupione części samochodowe. Jeżeli któryś dokument zaginął (np. karta pojazdu czy tablica rejestracyjna) – poinformuj nas o tym wcześniej byśmy mogli przygotować stosowne oświadczenie.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List