Jak sprzedać samochód? Skup aut czy komis samochodowy? Różnice.

18 stycznia 2023 / Comments 0 / 1030 / Blog
Jak sprzedać samochód? Skup aut czy komis samochodowy?
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Na sprzedaż własnego samochodu decydujemy się z wielu powodów. Bez względu na to, jaka jest tego przyczyna, zawsze warto się dobrze zastanowić nad tym, gdzie i jak sprzedać samochód. Czy zrobimy to na własną rękę, czy może skorzystamy z usług komisu samochodowego lub skupu aut? Pomimo, że obydwa miejsca zajmują się kupnem i sprzedażą pojazdów używanych, a pojęcia skupu i komisu samochodowego są bardzo często mylone ze sobą, to sposób ich działalności jest znacząco odmienny. Jakie są więc pomiędzy nimi podstawowe różnice?

Jak sprzedać samochód, czyli schemat działania skupu aut oraz komisu samochodowego

Skup aut kupuje pojazdy używane na własność z myślą dalszej ich odsprzedaży bądź z przeznaczeniem na części (w przypadku pojazdów mocno zniszczonych, powypadkowych). Z zakupionym samochodem może zrobić dosłownie wszystko. Jeśli jest nowy, może go upłynnić na rynku samochodów używanych. Jeśli jest uszkodzony, oddać do naprawy wykwalifikowanemu mechanikowi bądź blacharzowi. Z kolei w przypadku zniszczonych (bądź bardzo zużytych), najprawdopodobniej rozbierze je na części. Oznacza to, że do skupu sprzedajemy pojazd i nie musimy przejmować się koniecznością zapłaty prowizji.

W przypadku komisu sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem ten nie staje się typowym „posiadaczem” danego pojazdu, a pośrednikiem pomiędzy sprzedającym a potencjalnym nabywcą. Właściciel auta przyprowadza swój pojazd do owego komisu, gdzie dogaduję się z komisantem, co do warunków ewentualnej sprzedaży samochodu. Pojazd zostaje wprowadzony na plac komisu, gdzie czeka na potencjalnego klienta. Istnieje ryzyko, że nikt nie zainteresuje się nim, wówczas wraca do właściciela.

Ze względu na fakt, że komis samochodowy jest odpowiedzialny za wszelkie ukryte wady w samochodzie, firmy tego typu mogą prowadzić rygorystyczną selekcję, której nie przejdzie sporo aut. Do komisu nie oddamy samochodu uszkodzonego lub zniszczonego. Ciężko będzie nam również sprzedać stary, zabytkowy samochód. Jeśli już jednak zdecydujemy się na konkretną opcję, obydwie firmy będą wiedziały jak sprzedać samochód

Jak szybko sprzedać auto, czyli czas potrzebny na realizację transakcji

W przypadku skupu do transakcji może dojść już po kilku godzinach od pierwszego kontaktu. Dostajemy wstępną wycenę, umawiamy się na oględziny w dogodnym miejscu i czasie, dochodzi do spisania umowy i przekazania dokumentów, a w ostatnim kroku do zapłaty. Jeśli zależy nam na czasie i potrzebujemy gotówki na już, to lepszej opcji nie będzie! Komisy samochodowe realizują transakcję znacznie dłużej, ponieważ wprowadzają nasze auto jedynie do swojej oferty. Komis samochodowy informuje właściciela pojazdu, gdy znajdzie się zainteresowany. Trzeba przy tym wykazać się niemałą cierpliwością i odczekać swoje. Przez ten czas nie wolno w żaden sposób korzystać z samochodu. Jak szybko sprzedać auto, komis niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. 

Wycena samochodu

Wycena sprzedawanego pojazdu to czynność, która w skupach samochodowych odbywa się zawsze. Komisy natomiast rzadko ją oferują, a jeśli już to najczęściej odpłatnie. Nawet jeśli nie sprzedamy naszego pojazdu do wybranego auto skupu, zawsze mamy ustaloną wcześniej cenę rynkową, którą można kierować się na przykład w ogłoszeniu.

Jak skutecznie sprzedać auto? Wybierz nas! 

Od wielu lat działamy w branży motoryzacyjnej i oferujemy swoim klientom możliwość odkupu samochodu w atrakcyjnych warunkach, ponieważ doskonale wiemy jak skutecznie sprzedać auto. Z naszych usług mogą skorzystać nie tylko właściciele popularnych aut, ale również wysłużonych (w tym firmowych lub uszkodzonych). Oferujemy bezpłatne oględziny, obsługę dokumentów związanych ze sprzedażą, a także odbiór auta we własnym zakresie. Transakcję przeprowadzamy bardzo sprawnie, a gotówkę dajemy od ręki. Podczas telefonicznej rozmowy przekazujemy podstawowe informacje, doradzamy, podajemy wstępną wycenę, a także ustala dogodny termin oględzin. Przeprowadzamy rzetelne oględziny w oparciu o stan faktyczny pojazdu oraz biorąc pod uwagę ceny rynkowe. Wygoda oraz szybkość obsługi sprawia, że stanowimy dla wielu ciekawszą alternatywę wobec komisów samochodowych. Jak skutecznie sprzedać auto to na pewno u nas! 


Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł pomoże Ci podjąć decyzję w kwestii tego jak sprzedać samochód.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List