Sprzedaż auta ze współwłaścicielem. Czy potrzebna jest jego zgoda?
Współwłasność samochodu ma wiele zalet, często przewyższających ewentualne ryzyko związane z udziałem kilku osób we własności jednego pojazdu. Jest to nierzadko stosowane rozwiązanie, a decydują się na nie zwykle ci, którzy będą czerpać korzyści wynikające z niższego ubezpieczenia OC. Sytuacja jednak nieco się komplikuje, kiedy chcemy przystąpić do sprzedaży samochodu, lecz współwłaściciel jest innego zdania. Co robić w takiej okoliczności?
Czy współwłaściciel może sprzedać auto?
Decydując się na wspólny zakup samochodu, należy liczyć się z tym, że w razie chęci odsprzedania pojazdu konieczna jest zgoda współwłaściciela na sprzedaż auta. Nie ma żadnego alternatywnego rozwiązania, a jedyną drogą jest porozumienie się z drugą stroną. Jeśli zastanawiasz się, czy można sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela, to jest tylko jedna odpowiedź – nie. Jednak są metody kompromisowe, które sprawdzają się wtedy, gdy jedna ze stron nie wyraża chęci sprzedaży. Przedstawiliśmy je w dalszej części artykułu.
Sprzedaż samochodu – współwłaściciel i jego zgoda. Jak to się odbywa?
Najprostszym rozwiązaniem stosowanym podczas sprzedaży samochodu przy dwóch współwłaścicielach jest uzyskanie zgody każdej ze stron. Porozumienie w postaci pisemnej zgody współwłaściciela na sprzedaż auta i złożenia dwóch podpisów na umowie kupna sprzedaży przez stronę sprzedającą jest najlepszym zapewnieniem, że cały proces został przeprowadzony zgodnie z prawem. Zdarzają się jednak sytuacje, że jeden ze współwłaścicieli nie ma możliwości podpisania umowy. Wtedy można przeprowadzić całą transakcję w nieco inny sposób, na przykład poprzez sprzedaż swoich udziałów drugiemu właścicielowi czy zrzeknięcie się swojej części, przy czym druga opcja nie niesie za sobą korzyści finansowych dla zrzekającego się współwłaściciela.
Sprawdź nasze usługi:
Kupujemy samochód ze współwłaścicielem – z jakimi konsekwencjami powinniśmy się liczyć?
Podczas zakupu auta ze współwłaścicielem musimy liczyć z tym, że dodając go do dowodu rejestracyjnego zobowiązujemy się do wspólnego podejmowania decyzji dotyczących zakupionego auta. Posiadanie współwłaściciela jest korzystne szczególnie dla kierowców z krótszym stażem, ponieważ pozwoli to osiągnąć lepsze warunki ubezpieczeniowe. W takich sytuacjach zwykle współdzielimy zakupiony pojazd z najbliższą rodziną, co w przyszłości (w tym podczas sprzedaży) generuje zwykle mniej komplikacji. Nieco trudniej jest wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup samochodu ze współwłaścicielem, który nie jest członkiem rodziny, a elementem wspólnym jest np. prowadzona działalność. W takich sytuacjach podczas sprzedaży auta przez jednego ze współwłaścicieli konieczne będzie pełnomocnictwo drugiej strony lub jej własnoręczny podpis na umowie kupna-sprzedaży. Warto również wspomnieć, że można sprzedać także tylko swoje udziały – niekoniecznie drugiemu współwłaścicielowi, ale każdej innej osobie. Ta opcja nie wchodzi w grę, gdy mówimy o sprzedaży auta w skupie lub niezależnej osobie, dla której współudział byłby problemem.
Sprzedaż samochodu w skupie a współwłasność pojazdu
Są sytuacje, w których zależy nam na szybkiej sprzedaży samochodu. Wtedy naprzeciw wychodzi skup aut Łódź. Jest to miejsce, gdzie możemy liczyć na szybką wycenę i bezproblemową transakcję. Warunkiem jest jednak obecność podczas sprzedaży samochodu wszystkich współwłaścicieli lub ich pełnomocnictwo. Wtedy cały proces zajmie dosłownie chwilę, a gotówka zostanie wypłacona od ręki. Skupy samochodów to jedno z popularniejszych rozwiązań, które cieszą się coraz większą popularnością. Są dobrym rozwiązaniem przy ograniczonym czasie, a wyceny są rzetelne, potwierdzone przez rzeczoznawców samochodowych. Jeśli zastanawiasz się co zrobić z nieużywanym samochodem, koniecznie zadbaj o zgodę współwłaściciela na sprzedaż auta i odwiedź nasz punkt lub umów się na wycenę z dojazdem pod wskazany adres. Zapraszamy do kontaktu!