Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są potrzebne?

21 sierpnia 2023 / Comments 0 / 293 / Blog
Sprzedaż auta do skupu - jakie dokumenty są potrzebne?
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Sprzedaż pojazdu nie zawsze należy do przyjemnych czynności. Jeśli nie mamy czasu zamieszczać ogłoszeń, odbierać telefonów, odpowiadać na setki pytań czy spotykać się z potencjalnymi kupcami na oględzinach, nie mając przy tym gwarancji sprzedaży, skup aut będzie odpowiednim rozwiązaniem! Działa w pełni legalnie, a więc bezpiecznie. Wszystko zaczyna się od zgłoszenia chęci sprzedaży samochodu osobiście lub na stronie internetowej skupu, następnie auto jest oglądane i wyceniane. Po krótkich negocjacjach i wstępnych rozmowach rozpoczyna się proces sprzedaży, który może się zamknąć nawet w ciągu kilku godzin! Konieczne będzie jednak przygotowanie kompletu dokumentów, bez których sprzedaż na mocy prawa nie może się odbyć. 

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Auto skup samochodów to miejsce, gdzie sprzedaż auta zachodzi błyskawicznie i bez wielu skomplikowanych formalności. Aby jednak oddać pojazd do skupu samochodów, trzeba przygotować kilka niezbędnych dokumentów.  Zestaw dokumentów różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z samochodem prywatnym czy firmowym. W przypadku auta prywatnego wystarczą: dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz podpisane przez właściciela pełnomocnictwo (w przypadku gdy nie jest on osobiście obecny przy sprzedaży). Jeżeli sprzedajemy samochód firmowy, który niedawno został wykupiony z leasingu, musimy dodatkowo przygotować oryginalną fakturę wykupu auta z leasingu, dokumenty poświadczające zakończenie leasingu, potwierdzenia przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu i inne dokumenty z firmy leasingowej. W obydwu przypadkach potrzebna będzie także polisa OC. Dobrym zwyczajem jest również przekazanie do skupu książeczki serwisowej samochodu z informacjami dotyczącymi dokonanych napraw i prac serwisowych oraz kopie faktur za wykonane naprawy i zakupione części samochodowe. Jeżeli któryś dokument zaginął (lub zaginęła karta pojazdu, czy tablica rejestracyjna) – poinformuj nas o tym wcześniej byśmy mogli przygotować stosowne oświadczenie.

Jak wygląda sprzedaż auta do skupu samochodów?

Procedura nie jest skomplikowana. Po wybraniu firmy skupującej pojazdy i zgłoszeniu się do niej otrzymujemy formularz, w którym wpisujemy najważniejsze informacje o samochodzie oraz dołączamy zdjęcia pojazdu. Na tej podstawie skup dokonuje wstępnej wyceny, a gdy sprzedający zgodzi się na zaproponowaną sumę, przystępuje się do oględzin. Po oględzinach firma przedstawia ostateczną cenę za pojazd, na którą sprzedający może się zgodzić lub przystąpić do negocjacji. Ostatnim etapem jest podpisanie stosownych umów i wypłata należności.

Korzyści w przypadku sprzedaży auta do skupu

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodu firmie skupującej, decyzja ta wiąże się z szeregiem korzyści. Pierwsza z nich to ogromna wygoda. Nie trzeba martwić się o dokonywanie zabiegów pielęgnacyjnych jak mycie, czyszczenie, polerowanie czy nabłyszczanie. Nie trzeba również myśleć o wykonywaniu szybkich napraw, tylko po to by potencjalny klient nie przyczepił się do stanu pojazdu. Podejmując się transakcji w uczciwym skupie samochodów można liczyć na szybką sprzedaż pojazdu w każdym stanie technicznym. Cała transakcja jest niezwykle krótka i na pewno oszczędzi nam wiele czasu i nerwów. Dodatkowo wypłata należności jest praktycznie błyskawiczna, dlatego sprzedaż auta do skupu to rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki.

Podsumowanie

Powyższy artykuł stanowi ogólny przewodnik, który pomoże przygotować się do procesu sprzedaży. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do sprzedaży, warto skonsultować się ze skupem lub ekspertem, aby upewnić się jakie dokumenty będą potrzebne. Dbałość o tę kwestię przyspieszy proces transakcji i uniknie potencjalnych problemów w przyszłości.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List