Przygotowanie auta do sprzedaży krok po kroku

22 marca 2023 / Comments 0 / 404 / Blog
Przygotowanie auta do sprzedaży
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Podjąłeś decyzję o zakupie nowego samochodu lub zamianie obecnego na inne? Odpowiadając na wymagania konkurencyjnego rynku musisz podjąć wyzwanie, jakim jest przygotowanie auta do sprzedaży – tego którego użytkowałeś dotychczas. Sprzedaż nie musi być trudna, pod warunkiem, że zawczasu się do niej odpowiednio przygotujemy. Aby tego dokonać, trzeba działać według skutecznego planu i włożyć nieco wysiłku zanim zaczniemy poszukiwania chętnych do kupna. Przygotowaliśmy krótki artykuł odnośnie przygotowania auta do sprzedaży. Mamy nadzieję, że ułatwi zadanie! 

Przygotowanie samochodu do sprzedaży

Nie da się ukryć, że ludzie kupują oczami. Najlepiej więc zacząć przygotowanie auta do sprzedaży od aspektów wizualnych, jak np. uzupełnienie drobnych ubytków w lakierze czy podstawowe czyszczenie. Aby poprawić jego wygląd, należy przede wszystkim dokładnie umyć karoserię oraz wszystkie szyby. Wizyta na myjni to obowiązkowy punkt. Lakier można dodatkowo poddać zabiegowi nabłyszczania specjalnymi kosmetykami lub wypolerować. Warto odnowić również felgi, progi, nadkola oraz wszelkie inne zakamarki nadwozia. Zabrudzenia na tapicerce można wyprać, natomiast do kokpitu oraz innych elementów plastikowych można zastosować specjalne kosmetyki.  Nie można zapominać o dywanikach oraz opróżnieniu i odkurzeniu strefy bagażowej. Oczywiście nie należy przesadzać… i szorować od razu silnik. Wyszorowana na połysk jednostka napędowa może nasunąć podejrzenia, że próbujemy ukryć przed nabywcą wyciek oleju lub podobne usterki. 

Im bardziej przyłożymy się do przygotowania samochodu do sprzedaży pod kątem wizualnym, tym lepsze wrażenie zrobimy na potencjalnym kupcu. Brud może sugerować, że ogólny stan pojazdu jest gorszy niż w rzeczywistości, dlatego zadbane auto jest jednym z kluczy do skutecznej jego sprzedaży.

Jak robić zdjęcia auta na sprzedaż?

Żadne zdjęcie nie zmieni samochodu w nowy egzemplarz, jednak może przyciągnąć wielu zainteresowanych. Kiedy więc doprowadzimy auto do porządku, przychodzi czas na ich zrobienie. Posłużą one jako wizytówka oferty i pozwolą zainteresowanym na wstępną ocenę. Jak robić zdjęcia auta na sprzedaż? Najlepiej wybrać przyjemne dla oka, neutralne tło – może to być np. pusty parking. Ważne aspekty jakości zdjęć to ich ostrość, kadrowanie, perspektywa i właściwe oświetlenie. Auto powinno być głównym bohaterem fotografii, dlatego musi znajdować się w centrum. W kwestii oświetlenia, najkorzystniej jeśli jest to światło dzienne. Zdjęcia powinny przedstawiać samochód ze wszystkich stron, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Ujęcia powinny eksponować mocne strony pojazdu, jednak nie wolno celowo maskować wad. 

Książka serwisowa i dokumentacja

Do sfinalizowania transakcji sprzedaży samochodu niezbędny będzie dowód rejestracyjny auta, ale nie bez znaczenia jest również jego historia napraw. Samochody różnią się od siebie nie tylko marką czy wyposażeniem, ale również stopniem eksploatacji. Z tego powodu regularnie serwisowane/naprawiane auto będzie osiągało wyższe ceny, zwłaszcza w sytuacji, gdy właściciel będzie mógł przedstawić paragony lub dowody zakupu części wysokiej jakości. Zgromadzenie takich dokumentów pozwoli na stworzenie silniejszej oferty.

Najpierw przegląd, potem oferta

Zanim wystawimy samochód na sprzedaż, warto zabrać go na przegląd. Pomoże to wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości oraz usterki. Rzetelna oferta sprzedaży obejmuje nie tylko rzeczywiste zalety, ale także wady pojazdu. Zatajenie mankamentów, nawet nieświadome, może pociągnąć za sobą konsekwencje prawne, dlatego najlepiej jest zawczasu sprawdzić takie rzeczy. W przypadku sprzedaży na własną rękę potencjalny kupiec zabierze auto na jazdę próbną i do warsztatu w celu weryfikacji otrzymanych od nas informacji. Wszystkie wykryte usterki, które nie zostały uwzględnione w ofercie, będą prowadziły do obniżenia ceny lub zniechęcenia klienta.

Czas napisać ogłoszenie…

Ogłoszenie sprzedaży samochodu powinno się wyróżniać i wzbudzać jak największe zainteresowanie. Nie możemy jednak w jego treści naginać rzeczywistości. Tak naprawdę, im prościej, tym lepiej. Najważniejsze, aby nie lać wody, a skupić się na istotnych aspektach technicznych, wizualnych i użytkowych pojazdu. Tytuł oferty powinien jasno wskazywać na konkretny model, a wszystkie rubryki w serwisach aukcyjnych powinny być wypełnione. W sytuacji sprzedaży egzemplarzu o bogatym wyposażeniu warto podkreślić ten atut i dokładnie go opisać. Zdecydowanie odradzamy używania sformułowań charakterystycznych dla profesjonalnych handlarzy typu „stan igła” czy „używany przez niemieckiego emeryta”… Raczej nikogo nie przekonają, a mogą nawet zniechęcić.

Skup samochodów

Jeśli nie masz czasu lub chęci na samodzielną sprzedaż swojego wysłużonego pojazdu, świetną opcją będzie dla Ciebie Skup Aut Autozmieniarka. W porównaniu do tradycyjnego komisu lub sprzedaży na własną rękę oferujemy odkup pojazdu niezależnie od marki, modelu, wieku, przebiegu czy stanu technicznego. Z naszych usług mogą skorzystać posiadacze popularnych typów aut, ale również właściciele wysłużonych samochodów firmowych lub pojazdów uszkodzonych. Oferujemy bezpłatne oględziny, obsługę dokumentów związanych ze sprzedażą, a także odbiór auta we własnym zakresie. Transakcja przebiega sprawnie, a gotówka może trafić do Ciebie w ciągu jednego dnia.  Wygoda, szybkość obsługi sprawiają, że stanowimy dla wielu kierowców ciekawszą alternatywę wobec komisów.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List