Formalności po sprzedaży auta. O co należy zadbać?

16 listopada 2022 / Comments 0 / 358 / Blog
Formalności po sprzedaży auta
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Należysz do grona szczęśliwców, którym udało się sprzedać nieużywany samochód? Gratulacje! Teraz, aby móc w pełni cieszyć się zawartą transakcją, pozostało tylko zadbać o formalności po sprzedaży auta. W artykule podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć i co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. 

Jakie dokumenty przy sprzedaży auta?

Zaczynając od tego co najważniejsze – sporządzenie poprawnej umowy kupna-sprzedaży wymaga wglądu do niektórych dokumentów. Dlatego po umówieniu się na dogodny termin z kupującym, przygotuj zestaw potrzebnych papierów oraz poproś o to drugą stronę. Dzięki temu cały proces przejdzie szybko i bez problemu. Udając się na podpisanie umowy, nie zapomnij o:

  • dowodzie osobistym,
  • dowodzie rejestracyjnym,
  • karcie pojazdu,
  • dokumentach niezbędnych do przepisania polisy OC.

Z kompletem dokumentów, jak i z umową kupna-sprzedaży w dwóch egzemlarzach (o ile jej przygotowanie było po Twojej stronie) spotkaj się z kupującym w celu podpisania umowy. 

Formalności po sprzedaży samochodu

Po podpisaniu umowy i przekazaniu kluczy, czeka Cię druga część formalności po sprzedaży samochodu, czyli zgłoszenie transakcji do odpowiednich organów. Nigdy nie pomijaj tego kroku, ponieważ mimo że nie spotka Cię za to kara, ani nie dostaniesz upomnienia o uzupełnieniu dokumentów, możesz napotkać na nieprzyjemności, jeśli nabywca auta będzie miał stłuczkę. Koniecznie zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeniowego oraz do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym.

Polisa OC – najważniejszy punkt na liście formalności po sprzedaży auta

Po sprzedaży samochodu koniecznie udaj się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została wykupiona polisa OC. Ubezpieczalnie dają na to tylko 14 dni, dlatego warto się tym zająć od razu po zbyciu się pojazdu. Niedopilnowanie tej formalności przy sprzedaży samochodu może skutkować niemiłymi konsekwencjami, jak obciążenie polisy w razie wypadku lub stłuczki nabywcy samochodu lub windykacja za wznowioną polisę lub kolejną ratę składki. Nierzadko wiążę się to z wyższymi opłatami, dlatego zdecydowanie nie warto tego odkładać i tym bardziej pomijać. 

Najlepszą opcją jest kontakt z przedstawicielem ubezpieczalni i wspólne zgłoszenie transakcji lub wypełnienie formularza na stronie ubezpieczyciela. W jednym i drugim przypadku przygotuj wcześniej takie informacje:

  • dane osobowe kupującego i sprzedającego
  • numer rejestracyjny pojazdu, jego markę i model
  • daty rozpoczęcia i zakończenia polisy (o ile została zakończona)

Dodatkowo nie zapomnij zabrać ze sobą swojego egzemplarza umowy kupna-sprzedaży, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać jego kopii.

Wyrejestrowanie samochodu ostatnim etapem w dopełnieniu formalności po sprzedaży pojazdu

Drugim ważnym punktem związanym z formalnościami po sprzedaży samochodu jest udanie się do urzędu, w którym auto zostało zarejestrowane. Masz na to 30 dni od daty sprzedaży. Aby proces ten przebiegł szybko i sprawnie, przygotuj wcześniej odpowiednie dokumenty:

  • dowód osobisty, 
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • uzupełnione zaświadczenie o zbyciu pojazdu. Zaświadczenie to znajdziesz na stronie urzędu.

W razie problemów z wydrukowaniem i uzupełnieniem zaświadczenia, udaj się do urzędu i wypełnij dokument osobiście. Na miejscu z pewnością dostaniesz odpowiedni druk i dopełnisz swoje obowiązki jako byłego właściciela auta. 

Sprzedaż auta w skupie a formalności

Decydując się na usługi oferowane przez skup aut w Łodzi nie musimy martwić się formalnościami związanymi z przygotowaniem umowy ani z tym, jakie kroki powinniśmy podjąć na dalszym etapie. Nasi przedstawiciele podchodzą indywidualnie do każdego klienta i z chęcią pomogą oraz wskażą formalności po sprzedaży po stronie zbywcy, które musi załatwić osobiście. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z prawem i nie grożą nam żadne kary związane z niedopełnieniem swoich obowiązków.

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List