Zwrot auta po zakupie. Czy jest możliwy? W jakich sytuacjach?

25 września 2024 / Comments 0 / 26 / Blog
Zwrot auta po zakupie
Facebook It
Tweet It
Pinterest It

Zakup samochodu to decyzja, która wiąże się z wydatkiem często liczonym w dziesiątkach, a nawet i setkach tysięcy złotych. W związku z tym wielu nabywców, szczególnie tych, którzy kupują auto po raz pierwszy lub nie znają się na motoryzacji, zastanawia się, czy można zwrócić samochód po zakupie? W poniższym artykule przyjrzymy się sytuacjom, w których możliwy jest zwrot auta po zakupie, a także jakie przepisy prawa to regulują.

Czy można zwrócić samochód po zakupie? Co mówią przepisy prawa? 

Czy można zwrócić samochód po zakupie? Zwrot zakupionego samochodu po zakupie regulują przepisy Kodeksu cywilnego, gdyż jest to czynność cywilnoprawna. Artykuł 556 Kodeksu cywilnego mówi, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli sprzedana rzecz posiada wady. Wada jest niezgodnością z treścią umowy. Nabywca samochodu może dochodzić swoich praw, jeśli po zakupie auta okaże się, że sprzedawca świadomie zataił wadę oraz nie poinformował kupującego o stanie faktycznym pojazdu (w tym wprowadził kupującego w błąd np. zaniżając przebieg samochodu).

Ukryte wady samochodu dzielimy na prawne i fizyczne. Wadą prawną będzie sytuacja, w której okazuje się, że osoby trzecie mają prawo do sprzedanego samochodu, a także, jeśli na pojazd nałożono ograniczenia co do korzystania z niego lub rozporządzania nim. Wadą fizyczną może być: niezgodny ze stanem faktycznym przebieg pojazdu, niesprawny silnik, brak drugiego kluczyka, poważna usterka skrzyni biegów czy poświadczona nieprawda w zakresie historii pojazdu.

Zwrot zakupionego samochodu z tytułu rękojmi

Zwrot auta po zakupie może się odbyć z tytułu rękojmi – tego rodzaju odpowiedzialność ponosi sprzedawca będący przedsiębiorcą, ale również osobą prywatną. Swoich praw można dochodzić po zakupie auta nowego (kupionego w salonie) oraz używanego (kupionego w komisie czy od osoby prywatnej). Konsument może może zwrócić pojazd (odstąpić od umowy sprzedaży samochodu), żądać obniżenia jego ceny lub wnieść o usunięcie/naprawę wad.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego sprzedawca jest zwolniony z odpowiedzialności, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawierania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Ta sama sytuacja, jeśli sprzedawca będzie w stanie udowodnić, że niczego nie ukrywał, a zakup pojazdu z usterką jest tylko niedopatrzeniem kupującego. Zwrot zakupionego samochodu nie będzie również możliwy, jeśli odkryta wada związana jest z normalną eksploatacją, wynikającą ze zużycia pojazdu.

Warto zaznaczyć, że rękojmia dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i używanych, choć w przypadku tych drugich sprzedawca może ograniczyć czas trwania odpowiedzialności za wady do roku, o ile wyraźnie poinformuje o tym w umowie.

Sprzedający stosują w umowach zapisy mające chronić ich przed zgłoszeniem reklamacji. Jednym z nich jest stwierdzenie, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i nie wnosi żadnych uwag w tym zakresie. Dodatkowo dołączają do umowy oświadczenie, że nie zataili żadnych wad samochodu, które byłyby im znane.

Zgodnie z zapisem w Kodeksie cywilnym (art. 568 § 1 i 2), sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi przez dwa lata od sprzedaży. Kupujący ma natomiast rok na zgłoszenie wady samochodu (od momentu jej zauważenia).

W przypadku samochodów objętych gwarancją producenta, warto także rozważyć możliwość naprawy w autoryzowanym serwisie, co może być szybszym rozwiązaniem niż dochodzenie roszczeń na drodze reklamacji.

Jak zwrócić samochód po zakupie?

Wiemy już czy można oddać samochód po zakupie. Jak zwrócić samochód po zakupie? Podstawą jest pisemnie złożona reklamacja – pismo najlepiej wysłać listem poleconym. W jego treści powinny znaleźć się informacje o rodzaju ukrytych wad (precyzyjny opis). Nabywca pojazdu powinien określić, w którym momencie zauważył niezgodność z umową. Pismo musi zawierać żądanie reklamującego względem sprzedawcy – czy ma to być zwrot zapłaconych pieniędzy, czy naprawa lub obniżenie ceny. Sprzedawca zgodnie z obowiązującym prawem ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi na otrzymane pismo. Jeśli sprzedawca nie odpowie w tym terminie, reklamacja zostaje uznana za rozpatrzoną na korzyść kupującego. Sprzedający, zamiast zwrotu pieniędzy może zaproponować nieodpłatną naprawę pojazdu. W przypadku gdy sprzedający nie uznaje roszczeń kupującego, pozostaje droga sądowa. 

Zwrot auta po zakupie od osoby prywatnej i dealera – różnice

Prawa do rękojmi zależą od stanu prawnego kupującego i sprzedającego. Jak wygląda zwrot zakupionego samochodu od osoby prywatnej, a jak od sprzedawcy zajmującego się na co dzień handlem?

Jeśli strony umowy to przedsiębiorca i osoba fizyczna, to właśnie ten drugi jest na uprzywilejowanej pozycji. Handlarza bowiem nie dotyczy wyłączenie odpowiedzialności. Konsument ma prawo w ciągu roku zgłosić zauważoną wadę. Co więcej, nie musi udowadniać, że istniała w trakcie zakupu, ponieważ z przepisów wynika, że należy tak domniemywać. 

Jeśli strony umowy to dwie osoby fizyczne, rękojmia również ma miejsce. Sprzedający może jednak zastosować ograniczenie odpowiedzialności, czyli zawrzeć w umowie odpowiednie zapisy. W innym wypadku, nabywca ma prawo w ciągu roku zgłosić istnienie jego wady i dochodzić swoich praw. Konieczne jest jednak udowodnienie, że usterka istniała w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Jeśli stronami umowy są dwaj przedsiębiorcy, do umowy kupna-sprzedaży pojazdu mogą włączyć zapis o wyłączeniu prawa do rękojmi. Zapis ten staje się nieaktualny, jeśli sprzedawca celowo zataił wadę.

Zwrot auta po zakupie na odległość

Zwrot auta po zakupie na odległość jest możliwy. W przypadku, gdy pojazd został zakupiony na odległość (np. przez Internet), nabywca może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. Ważne jest jednak, aby samochód nie był zbyt intensywnie eksploatowany, ponieważ sprzedawca może potrącić odpowiednią kwotę za utratę wartości pojazdu, wynikającą z jego używania.

Czy można zwrócić samochód po zakupie?

Zwrot auta po zakupie jest możliwy, ale zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy zakup został dokonany od przedsiębiorcy czy osoby prywatnej, a także od rodzaju zawartej umowy. W przypadku zakupu na odległość od przedsiębiorcy, kupujący ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. Z kolei w przypadku wad ukrytych, rękojmia daje możliwość domagania się zwrotu zarówno od przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz warunki umowy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie zastanawiać się, czy można oddać samochód po zakupie!

NEED A HAND TO FIND YOUR CAR?

Compare List